Zapraszamy na konferencję: Jak przetrwać dojrzewanie? Perspektywa, rola i wsparcie rodzica.

Zapraszamy do udziału w konferencji organizowanej przez Fundację Reverie w ramach projektu: „Adolescent na granicy systemów”.
Tematem przewodnim naszej konferencji będzie: „JAK PRZETRWAĆ DOJRZEWANIE? Perspektywa, rola i wsparcie rodzica”.

Nasza misja tego wydarzenia to stworzenie interdyscyplinarnej przestrzeni poświęconej myśleniu o różnych aspektach wspierania rodziców w przechodzeniu przez zawirowania, problemy i trudy okresu dojrzewania.

Zauważamy w naszej codziennej praktyce konieczność uwzględniania całego systemu i uważniania roli rodziców. Rodzice, którzy sami otrzymują mądre wsparcie mogą być bardziej pomocni dla swoich nastoletnich dzieci.

Podczas konferencji swoje referaty wygłoszą osoby cieszące się długoletnim doświadczeniem pracy z rodzicami, których dzieci dojrzewają.

W oprawie i wsparciu będą nam uczestniczyć adolescenci z którymi żywo współpracujemy jako Fundacja. Jest to młodzież, z którą na co dzień dzielimy się swoim doświadczeniem i wspieramy ich poczynania w zakresie tematów jakie są dla nich nurtujące w ich dzisiejszym świecie.

Dla kogo

  • Dla rodziców i opiekunów nastolatków
  • Dla psychoterapeutów, psychologów, nauczycieli, pracowników socjalnych i wszystkich wspierających rodziny w kryzysie dojrzewania

Wspólnie przyjrzymy się

  • napięciom między separacją a zależnością,
  • rodzicielstwu na granicy: wyzwań, systemów i pokoleń,
  • wsparciu, które naprawdę działa.

Co nas wyróżnia?

  • Znani prelegenci z wieloletnim doświadczeniem klinicznym
  • Wieloaspektowe podejście – psychoanaliza, EFT, dialog otwarty, podejście systemowe
  • Perspektywa praktyczna i refleksyjna
  • Współpraca z młodzieżą – wsparcie organizacyjne zapewniają nasi partnerzy: adolescenci aktywnie działający przy Fundacji

Miejsce

I LO im. M. Kopernika, Bielsko-Biała

Koszt

250 zł (do 10.05), 300 zł (po 11.05)

W cenie udziału w konferencji zapewniamy:

  • Dostęp do wszystkich wykładów i dyskusji
  • Bufet kawowy z napojami i przekąskami
  • Możliwość zakupu broszury konferencyjnej (50 zł)

Bo ważne tematy warto omawiać w atmosferze uważności i troski.

Termin

14 czerwca 2025

Plan

08:30–09:00 – Rejestracja
09:00–09:30 – Powitanie uczestników/czek i prelegentów/ek
09:30–10:30 – Izabela Sawaryn – „Rubieże martwoty. O przekształcaniu wewnętrznych obiektów macierzyńskich u nastolatków cierpiących na anoreksję”
10:35–11:35 – Ryszard Chłopek – „Powinienem zostać czy odejść? Kilka uwag o dylematach nastolatków i ich rodziców”
11:35–12:00 – Przerwa
12:00–13:00 – Krzysztof Srebrny – „Czy rodzice są wszystkiemu winni?”
13:05–14:05 – Sabina Grzymowicz – „Sen, dybuk i szklanki. Rozważania o przekazie traumy transgeneracyjnej”
14:05–15:20 – Przerwa
15:20–16:20 – dr n. med. Cezary Żechowski – „Otwarty dialog w pracy z rodzinami”
16:25–17:25 – Krzysztof Błażejewski – „Rodzicielstwo: Zgubione i Odnalezione. Rzecz o unikaniu, emocjach i empatii”
17:25–17:45 – Zakończenie

Zaproszenie do tego wydarzenia przyjęli:

  • Krzysztof Srebrny z tematem: „Czy rodzice są wszystkiemu winni?”.
  • Dr n. med. Cezary Żechowski przedstawi: „Otwarty dialog w pracy z rodzinami”.
  • Sabina Grzymowicz z tematem: „Sen, dybuk i szklanki. Rozważania o przekazie traumy transgeneracyjnej”.
  • Izabela Sawaryn z tematem: „Rubieże martwoty. O przekształcaniu wewnętrznych obiektów macierzyńskich u nastolatków cierpiących na anoreksję”.
  • Ryszard Chłopek z tematem: „Powinienem zostać czy odejść? Kilka uwag o dylematach nastolatków i ich rodziców”.
  • Krzysztof Błażejewski z tematem: „Rodzicielstwo: Zgubione i Odnalezione. Rzecz o unikaniu, emocjach i empatii”.

Konferencję dedykujemy zarówno rodzicom obecnych i przyszłych nastolatków i nastolatek jak i specjalist(k)om pracującym z rodzicami w obszarze poradnictwa, psychoedukacji, psychoterapii, szkolnictwa, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, kurateli sądowej. Wspólnie przemierzymy umysłowe doświadczenie od przeszłości do przyszłości mierząc się z tym co tu i teraz.

Podobnie jak Nasi adolescenci – staniemy na moment na granicy systemów.

Dochód z konferencji zostanie przeznaczony na realizację celów statutowych Fundacji Reverie. Cele statutowe Fundacji to m.in. upowszechnianie standardów rzetelnej, etycznej i skutecznej psychoterapii, przeciwdziałanie nierównościom, wykluczeniu i patologiom społecznym w tym przemocy oraz psychoterapia i psychoedukacja osób z kryzysami i zaburzeniami psychicznymi a także ich rodzin i opiekunów prawnych.

Prelegenci

Dr nauk med. Cezary Żechowski

psychiatra oraz psychoterapeuta dzieci, młodzieży, osób dorosłych i rodzin, członek m.in. Instytutu Psychoanalizy i Psychoterapii, Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, Naukowego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej, Międzynarodowego Towarzystwa Psychoanalizy Rodzin i Par, Międzynarodowego Neuropsychoanalitycznego oraz Europejskiego Towarzystwa Badań nad Zaburzeniami Osobowości. Aktualnie kieruje Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Wolskim w Warszawie, ordynator oddziału rehabilitacji psychiatrycznej dla młodzieży. Jest wykładowcą m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, SWPS, UKSW, Uczelni Łazarskiego. Autor licznych publikacji z zakresu psychiatrii oraz psychoterapii dzieci i młodzieży.

Autor książki: „Rozmowy o miłości, współczuciu i gniewie. Kiedy psychoanaliza spotyka neuronaukę.”

Dwukrotny Laureat Nagrody im. Profesora Stefana Ledera za szczególne osiągnięcia w psychoterapii przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Jego zainteresowania naukowe – neuroafektywne podstawy osobowości, teoria przywiązania, psychoanaliza, psychoterapia, praktyki dialogiczne, psychiatria środowiskowa. Podzieli się z nami swoim doświadczeniem na żywo.

Sabina Grzymowicz

psycholożka i psychoterapeutka psychoanalityczna oraz superwizorka pracy z parami i rodzinami Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Ukończyła całościowe szkolenie systemowe, a następnie związała się z PTPP, którego jest członkinią. Członkini Sekcji Par i Rodzin w PTPP, w której od dwóch kadencji jest w Zarządzie.

Przedstawi temat: „Sen, dybuk i szklanki. Rozważania o przekazie traumy transgeneracyjnej”.

Izabela Sawaryn

certyfikowana psychoterapeutka Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej. Aplikantka na superwizorkę i psychoterapeutkę szkoleniową PTPP. Prezeska Śląskie Koło Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.

Przedstawi temat: „Rubieże martwoty. O przekształcaniu wewnętrznych obiektów macierzyńskich u nastolatków cierpiących na anoreksję.”

Opisze swoją prace kliniczną z adolescentami cierpiącymi na anoreksje w kontekście zjawisk obserwowanych w ich systemach rodzinnych.

Krzysztof Srebrny

psychoanalityk, superwizor, nauczyciel. Członek Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne i Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej. Założyciel Dolnośląska Szkoła Psychoterapii Psychoanalitycznej we Wrocławiu. Honorowy członek Oddziału Dolnośląsko- Opolskiego PTPP. Praktykuje w Sulejówku.

Przedstawi temat: „Czy rodzice są wszystkiemu winni?”

Podzieli się swoimi refleksjami na temat użyteczności klinicznej teorii traumy, czy nie powoduje, że odwracamy wzrok od innych czynników.

Ryszard Chłopek

psycholog, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Prowadzi psychoterapię od 2004 roku. Założyciel i kierownik Ośrodka Terapii Rodzin i Par w Gliwicach. Pracował między innymi w: Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach, Instytucie Psychologii Uniwersytetu Śląskiego, oddziale psychiatrycznym i poradni przyszpitalnej Szpitala Psychiatrycznego w Toszku oraz jako biegły psycholog sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Śląskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów.

Przedstawi temat: „Powinienem zostać czy odejść? Kilka uwag o dylematach nastolatków i ich rodziców”.

Będzie to opis uwag o dylematach nastolatków i ich rodziców. W wykładzie omówi zjawiska charakterystyczne dla psychologii życia rodziny w tej fazie rozwojowej, koncentrując się na potrzebach separacji i indywiduacji u nastolatka oraz mogącej ją hamować parentyfikacji. Zjawiska psychologiczne zilustruje tekstem kultury oraz opisem klinicznym terapii rodzinnej prowadzonej w podejściu systemowo-strategicznym.

Krzysztof Błażejewski

psycholog, certyfikowany Psychoterapeuta w Polskim Stowarzyszeniu Humanistyczno – Doświadczeniowym oraz w nurcie Emotion Focused Therapy for Youth, Family and Couple.

Przedstawi temat: „Rodzicielstwo: Zgubione i Odnalezione. Rzecz o unikaniu, emocjach i empatii”.

W referacie przybliży Podejście Skoncentrowane na Emocjach ukierunkowane na prace z Rodzicami.

Fundacja Reverie © 2025, All rights reserved. Regulamin sklepu i Polityka prywatności | RODO
Ta strona używa plików cookies w celach statystycznych - więcej informacji tutaj.